Świerszcze (Grylloidea)

Kolejne jego ujęcie.Podrodzina prostoskrzydłych, do której zaliczają się trzy rodziny. Póki co przedstawię wam dwie z nich.

Świerszczowate (Gryllidae)

Na całym świecie żyje ich ponad 900 gatunków, w Polsce jednak stwierdzono ich tylko 6. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ w praktyce występowanie części z nich w naszym kraju, już dawno stało się wątpliwe, inne natomiast są bardzo rzadkie. W miarę pospolity jest jedynie świerszcz polny (Gryllus campestris), żyjący na łąkach i obrzeżach lasów, oraz świerszcz domowy (Acheta domesticus). Ten ostatni jest synantropem żyjącym w sąsiedztwie człowieka, choć w ostatnim czasie, znacznie łatwiej go spotkać w sklepach zoologicznych, gdzie jest sprzedawany jako pokarm dla jaszczurek czy pająków, niż w środowisku naturalnym (o ile nasze domy można takim nazwać). Świerszcze wyróżniają się spośród innych prostoskrzydłych tym, że ich ciała są grzbietobrzusznie spłaszczone oraz stosunkowo krępe. Większość z nich osiąga rozmiary w granicach 1-2 cm. Z przodu posiadają dużą, zaokrągloną głowę, zaopatrzoną w silny aparat gryzący, oraz długie i cienkie czułki (choć nie aż tak długie jak u pasikonikowatych). Skrzydła u większości z nich są w mniejszym bądź większym stopniu zredukowane, dlatego nie mogą latać. Mimo to, aparat strydulacyjny jest na nich dobrze wykształcony, co oznacza, że samce mogą wydawać dźwięki pocierając o siebie przednimi skrzydłami. Ostatnia para nóg jest przekształcona w odnóża skoczne. Są jednak bardzo krótkie, w porównaniu z tymi u pasikoników. Świerszcze prowadzą skryty tryb życia, często nocny, dlatego rzadko się je obserwuje. Dorosłe świerszcze polne na ten przykład, sporą część swego życia spędzają w norkach, zwłaszcza samce. Jeśli chodzi o ich odżywianie się, to świerszcze są niemal wyłącznie roślinożerne.

Młody osobnik przy obgryzaniu chleba.

Świerszcz domowy (Acheta domestica)

Kolejny, pięknie pozujący osobnik.
W pełnej krasie.

Świerszcz polny (Gryllus campestris)

I jeszcze taki, młody świerszcz na sam koniec.

Mrowiszczakowate (Myrmecophilidae)

Bardzo mała rodzina prostoskrzydłych, która liczy na całym świecie około 100 gatunków. W naszym kraju, żyje tylko jeden, czyli mrowiszczak mrówkomirek (Myrmecophilus acervorum). Ten malutki owad osiąga maksymalnie 3,5 mm. Jego ciało jest krępej budowy, ma cienkie i bardzo długie czułki, zaś trzecia para nóg jest oczywiście skoczna i pozwala mu wykonywać bardzo dalekie skoki. Mrowiszczak jest myrmekofilny, co oznacza, że żyje w mrowiskach, gdzie odżywia się jajami i larwami mrówek. Wiele aspektów jego biologii jest jednak owianych tajemnicą. Nie wiadomo na przykład, jak do końca udaje mu się mieszkać w mrowisku i nie padać ofiarą mrówek. Pewne jest to, że wszystkie mrowiszczaki są samicami, ponieważ rozmnażają się partenogenetycznie.

I jeszcze takie na sam koniec.

Mrowiszczak mrówkomirek (Myrmecophilus acervorum)

A oto i mrowiszczak we własnej osobie.